Radomír WOJNAR®
Bylinkář a léčitel

Když čaje nestačí

V některých případech u nemocí nestačí pít jen léčivé čaje...

Strava – Diety

Úprava stravy je u některých nemocí mnohdy velmi důležitá. Nejsem zastáncem přísných diet, vegetariánství, makrobiotiky a dalších různých diet. Přesto někdy není vyhnutí.

Revmatizmus, Artróza, Kokartroza, Dna, RS, Onkologické onemocnění, Bechtěrev, Bercové vředy, alergie, záněty ledvin

vyžadují v jídelníčku silné omezení konzumace masa.

U některých onemocnění štítné žlázy se nesmí konzumovat jod – to znamená že nesmíte používat k solení pokrmů mořskou sůl nebo sůl jodisovanou a nesmíte jíst mořské ryby. Neboť i ony obsahují ve zvýšené míře jod. Proto když máte jakkoliv nemocnou Štítnou žlázu mněli byste se dotázat lékaře jestli je nutná nějaká dieta nebo jak to máte s konzumací potravin obsahujících jod. Pokud to lékař neví nebo nemá na to čas Vám to vysvětlit, pak by Vás mněl poslat za dietní sestrou která vám vše podrobně vysvětlí a sestaví i jídelníček. A pokud k ní budete mít doporučení od lékaře, budete to mít zadarmo (na zdravotní pojišťovnu). U jakéhokoliv onemocnění které vyžaduje přísnou dietu ( Diabetes, potravinové alergie, žaludeční vředy atd.) máte nárok na dietní sestru hrazenou zdravotní pojišťovnou.

Speciální léčebné postupy

Koupele v zelí, obkládaní vařenými bramborami, přikládaní žitného chleba a podobných zvláštních speciálních postupu se občas někde dočtete v odborné literatuře nebo ve starších herbářích. Tyto speciální přírodní postupy se používají jen vyjímečně a to na přesně specifikované nemoci. Nepoužívají se běžně neboť jindy nefungují.

Mazání

Při některých onemocněních se doporučují různé mazání a různé krémy. Dnes se v léčebných procedurách od mazání ustupuje. Spíš se dnes mazání používá jako kosmetikum. Přesto v některých případech je mazání velmi účinné. Velmi účinná je klasická „Kostivalová tinktura“. Používá se na mazání kloubů a páteře, při bolestech , revmatizmech, po sportu a přetížení, po úrazech. Velmi účinné mazání bývá při bolestech nohou svalového a cévního charakteru. Tady se zase používají masti a krémy s olejovým základem – Měsíčková mast, Řepíková mast, Kostivalová mast, Zelený balzám a podobně. Nohy se mažou vždy na noc. Nebalit, nedávat žádný igelit ale obléct si nějaké starší kalhotové pižamo. Velmi dobře dělá mazání na problémy z kůži. Hlavně při různých ekzémech a líšejích a pupíncích. Ale to je již dobré navštívit nějakého odborníka, který Vám mazáni na daný zdravotní problém konkrétně doporučí.

Obklady

Koupele

Sirupy

Tinktury

zevně , vnitřně

Masáže

Výplachy

Cvičení

Horské sluníčko – Solárium

Sauna